Skammen (Shame), Ingmar Bergman’in eskiden müzisyen olan çiftin savaş altındaki değişimlerini işleyen dram filmidir. Filmin isminde olduğu gibi utanç ve kendinden nefret etme gibi duyguları barındırıyor. Bergman bu filmi özellikle Vietnam savaşı olmak üzere tüm savaşlara karşı olarak çekmiştir. Hem iç mekanları hem de dış mimariler çok kesici şekilde sunuyor. Filmin ilk başlarında savaştan daha çok çiftin ilişkilerine yoğunlaşılmıştır. Ne yaptıklarına, nasıl tepki verdiklerine, nasıl birileri olduklarına detaylı incelme fırsatı sunuyor. Filmin büyük kısmı yüzlere odaklıdır biraz daha kişilere yoğunlaşmamızı istiyor. Onun dışında rahatsız edecek şekilde uzun çekimlerin kullanılması da ortamın duruma göre derin bir etki sağlıyor. Müzisyenlik yapmış bir çifti anlatsa bile filmde hiç müzik yok ve bunu fark etmiyorsunuz bile. Açılış kısmı için ise savaş dönemi konuşmalarının birleşimini kullanmıştır. Müziğin yerini hareketli çekimler dolduruyor. İster istemez bir tempo varmışcasına çekilmiş sadece seslerle eşleşen bir film var karşımızda.

Hikayeye gelirsek Jan (Max von Sydow) ve Eva (Liv Ullmann) iç savaş zamanı bir adada yaşamlarını sürdüren eski kemancılardır. Jan, biraz sakin, sessiz ve Eva’ya bağlı biridir, Eva ise biraz daha güçlü ve bağımsızlığı kuvvetli bir insandır. Jan bir rüya gördüğünü anlatmasıyla hikayeye girmektedir. O dediğim hareketli uzun çekimlerin bence en dikkat çekeninin olduğu sahnedir bir de hareketsiz ama uzun bir sahne olan şarap içip çocuklarının olmadığını konuştukları sahne belirgindir. Evlerinde de hiçbir eşyaları düzgün çalışmamaktadır. Anca kasabaya gittiklerinde haberleri öğrenebilirler. O sabah uyanıp kasaba uğradıklarında askerin bölgeye geleceğinin söylentisini duyarlar. İşleri bittikten sonra evlerine döndüklerinde üzerilerinden geçen uçak tarafından o alan bombalanmaya başlar. Paraşütle askerler inmektedir bir taraftan. Oranın askeri güçleri de onlar gelmeden burayı terk etmelerini salık verir. Tüm eşyalarını toplamalarına rağmen sıkıntılı olan arabaları çalışmaz işgalci askerlere yakalanırlar. Askerler onları sanki zalim bir sistemden kurtardıklarını gösteren bir röportaj yapmaya başlar. Eva ilk başta tarafsız olduğunu söyler Jan ise röportaj yapmayı reddeder. Bir kargaşa olur ve onlardan kurtulurlar. Sonra ise diğer tarafın askeri tarafından hastanede yakalanırlar ve Eva’nın röportajdaki konuşmalarının değiştirilmiş halini gösterirler ve suçlanırlar. Ama bunun sonradan bir diğer insanları korkutma amaçlı yapıldığını öğreniriz. Sonra belediye başkanı Jacobi onları serbest bırakır.

Eve gittiklerinde ilişkileri daha gerilimli bir hal almıştır. Jacobi rahatsız edici şekilde sık sık ziyaretlerde bulunmaktadır ama hep getirdiği bir hediyesi vardır. Bir ziyaretinde Eva’ya banka birikimini vermesine karşılık Eva ile sevişmek ister. Biraz direnen Eva en sonunda Jan’ın alkolden sızdığı bir an serada ilişkiye girer. Eva’nın adını sayıklayarak uyanan Jan yatağın üzerinde paraları bulur. Eva içeri girdiğinde Jan ağlamaktadır. Eva, “Ağlamak fayda ediyorsa devam et” der büyük bir nefret varmışcasına. Hemen sonrasında askerler gelir ve belediye başkanın parasını isterler. Jan parayı bilmediğini iddia eder. Askerler evin her yerini yıkarak parayı ararlar. Ama boşuna aradıklarını fark edince Jan’a bir silah uzatırlar Jacobi’yi öldürmesi için. Jan ilk beceriksiz atışlarından sonra Jacobi’yi öldürür. Askerler gidince Jan, Eva’ya paranın cebinde olduğunu gösterir. Bu olaylardan sonra ilişkileri daha da soğur ve iki karakter de değişime girmiştir.Sonraları evlerinin orada yorgun ve yaralı bir asker buluyorlar Eva askeri iyileştirmek ve dinlenmesine müsaade etmek istiyor. Ama Jan onu vurmakla tehdit ederek ne varsa adamı soyuyor ve asker kaçıyor. Eva ile Jan bundan sonra paralarıyla bir balıkçı teknesinde yer satın alarak kaçmaya başlar. Denizdeyken tekne bozulur ve ölmüş cesetlerin arasında sıkışırlar. Engin denizin ortasında o cesetlerin ortasındaki sıkışmışlığı iyi yansıtır yönetmen. Sonrasında Eva, Jan’ın kulağına gördüğü rüyayı anlatır: “Güzel bir sokağın gölgeli parkında yürüyorum ta ki uçaklar gelip çiçekleri ateşe verene kadar. Kucağımızda kızımızla güllerin yanmasını izliyoruz. Korkunç değildi çünkü çok güzel görünüyorlardı.” Filmin sonuna doğru kendilerinin zıt yönüne doğru evrilmeleri görmek güzeldi. Ve başta Jan’ın rüya görmesiyle sonda Eva’nın rüya görmesi bu evrimi ayrı belirten unsurdur. Savaşın psikolojisini diğer filmlere göre farklı ama güzel ele almaktadır.

Eva Rosenberg: Sometimes everything seems just like a dream. It’s not my dream, it’s somebody else’s. But I have to participate in it. How do you think someone who dreams about us would feel when he wakes up. Feeling ashame?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s