Late Spring filmindeki gibi yine olay evlenmek üzerinedir. Ama serinin ilk filminde biraz daha nedenler ailenin içinde olduğu geleneksel sebeplerdendi. Bu filmde ise biraz daha öznel durumlar üzerine neden evlenmediğinden oluşuyor. Modernizmin getirdiği feminizm akımını da hissettiriyor. Daha bireysel bir duruş içindedir bu sefer Noriko. Bu filmde evlenmek istemeyen bir Noriko yerine ailesinin istemediği biriyle evlenmek isteyen bir Noriko vardır.

Noriko serisi her ne kadar aynı temel konular etrafında olsa bile ya da her üç filmde de Noriko adında bir karakter olsa bile devam film değillerdir. Daha çok Tokyo’daki üç farklı aileden farklı hikayeler sunmaktadır.

Film yine simgesel ve sözlü anlamda dolu detayı barındırmaktadır. Savaşı ve ondan sonraki dönemler için de yine bulundukları mekanlar veya nesneler üzerinden aktarmaktadır. Kafesteki kuşlar, kiliseler, kitaplar gibi detaylarda görmekteyiz bunları. Farkındaysanız bu filmleri anlatırken hikayeye pek girmiyorum bunun sebebi Yosujiro Ozu bize bir hikaye sunmaya çalışmamasından dolayıdır. Bize bir takım deneyimleri göstermektedir. Ve bu deneyimleri her zaman diz hizasından yukarıda olmayan kameralarla görmekteyiz. Bu aslında yeri geldiğinde çok zor bir açıdır, bazı duyguları veya durumlar hep bu açıdan yansıtmak imkansızdır. Ama hepsinden almamız gereken şeyleri alabilmekteyiz ve filmlerin her saniyesi bir tablo gibi durur.

One thought on “Early Summer (1951) Spoilersız İnceleme

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s