Çok düşük bütçeyle çekilmiş ama güzel işler çıkarmış bu film hakkında da bir şeyler yazmak istedim. 1950’ler Hollywood böyle yeni yeni gelişmeye başladığı yıllar, western filmlerin yavaştan geldiği sıralar falan ve bu film tek bir mekanda çok az para harcanarak ortaya çıkarılmış bir eser öyle düşünün.

Bir çocuğun işlediği düşünülen cinayet üzerine 12 jürinin suça karar vermesi gerekiyor. Görünen kanıtlara göre ilk başta çocuğun suçlu olduğu düşünülüyor ve 11’e karşı 1 oyla üstünlükte bulunuyor. O bir kişi buna bu kadar kolay karar vermemeleri gerektiğini söyleyip şüpheli şekilde yaklaşıyor. 12 tam oy alınmadığı sürece karar geçersizdir, ne yapıp ne edip o adamı da fikrinden döndürmeleri gerekir. Film boyunca bol tartışmanın fikir fırtınasının döndüğü aynı zamanda da sinirlerin kat ve kat arttığı dolu anlara sahip. Tek bir odanın içerisinde siz de onlar gibi olayın detayını merak edip karara ulaşmak istiyorsunuz. Tek bir mekan kullanımı seyirci için aşırı zorlayıcı bir etkendir çünkü her an sıkılabilir ya da yorabilir ama bu film bunu çok iyi ele almıştır. Karakterlerin gerek yer değiştirmeleri gerek sinirli tavırları gözümüze aksiyonu az bile olsa katan, hava almamızı sağlayan yapıdadır. Zaten öne sunulan fikirlerle 1 kişiden 12 kişiye dönüşün senaryo ve diyalog anlamında gittiği yol bayağı heyecanlıdır. O şüphelenen bir kişi beyaz takım elbiselidir ve aydınlanmayı da simgeleyen konumdadır. Diğer 11 kişi o kadar ön yargılıdır ki filmin başındaki vantilatöre bile çalışmaz bu demişlerdir. Sonrasında aşırı terlemelerin zirvesinde şans eseri bozuk olmadığını öğrenirler.

İlham kaynağı yüksek bir filmdir, adalet okullarında öğrencilere bolca izletilir. Film için bir ton çekim yapılmıştır ve bunların çoğu karakterler yalnızken çekilmesiyle olmuştur onun için her birine ayrı yağmur sesi ve benzeri detayları koymaları gerekmiştir. IMDB’de ilk 250de bulunan en kısa filmdir ve böyle bir etkiye sahiptir. Terletici yapısı ile farklı bakışlara yelken açan bir filmdir.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s