Bu film yarattığı karanlık ambiyans ile gelecekten gelen o karmaşık dünyasını cyberpunk tarzdaki çoğu film için temel bir modele dönüşmüştür. Doğada kirlilik artmış, güneş kendisini gösteremez olmuştur. Hayvanlar ve ağaçlar yok olmuştur ve yapay hayvanların kullanımı yaygındır. Birçok ırk ve kültürün karmaşasının yoğunluğunda teknolojik anlamda ileri bir şehir vardır karşımızda. Bu film ortamı öyle güzel yaratmıştır ki hikaye falan önemsiz kalır gözünüzde. O füturistik kent zihin açıcı olduğu kadar ürpertici bir karamsarlığı da barındırıyor. Hatta bu karamsarlıktan dolayı filmin içerisinde gözüken çoğu marka ilerleyen yıllarda satışlarında büyük derece zarara uğratacak kadar kötü bir algı edinmiştir. Zamanın büyük devi Atari, 2 milyon dolarlık zarara uğradı ve şuan bambaşka bir haldedir. Yine telefon devi Bell, pazardaki konumunu kaybetti. Coca-Cola kısa süreliğine bir zarara uğrasa bile diğer şirketlere nazaran paçayı bir tek o kurtarmıştır.

Hikaye kısaca Tyrell adındaki şirketin ürettiği Replicantların (İnsan Kopyası) köle gibi çalıştırılmalarından sıkılıp bir isyan başlatırlar. Replicantların işini haletmesi için de Blade Runner adındaki polis kuvvetlerinden Rick Deckart’ı görevlendirir. Replicantlar aşırı derecede insana benzeyen bir takım genetik mühendisliği projeleridir ve hayatları 5 yıl kadar kısadır. Onun için yaratıcıları olan Tyrell’e ulaşıp hayatlarını uzatmak istemektedirler. Bu Replicantlar aynı zamanda o kadar insan gibilerdir ki bir takım testlerden sonra insan veya Replicant oldukların farkı anlaşılır. Tyrell’in yanında Rachel diye bir tane daha Replicant vardır ama kendisinin böyle olduğunu bilmemektedir. Tyrell’in yeğeninin anıları ile insan olduğunu zannetmektedir. Replicantların hepsinin öldürülmesi gerekmektedir. Diğer 4 Replicantları durdurmaya çalıştığı bir yandan da Rachel’e duygusal anlamda bağlanan Deckard’ın onu kurtarma çabasını izleriz.

Film hikayesinde insanın ne olduğunu sorgulatırken insandan daha insan yapılarıyla da bizleri başka bir düşündürücü yolculuğa sürer. Hikayede bunlar olurken görsel anlamda da içersindeki bir çok anlatımla da çeşitli göndermelerini yapmaktadır. Filmde birçok göz ve piramit yapılar karşımıza çıkar. Bunlar tanrıyı simgelemektedirler ve filmde de bolca tanrıya isyan anlamında Tyrell şirketine olan Replicantların isyanı gösterilir. Replicantların başka gezegendeki kolonilerden dünyaya gelmesi ise düşen melekleri simgelediği söylenmektedir. Cennetten kavulmayı anlattığı gibi günahkar bir yaşamı da anlatmaktadır. Replicantların ayrı ayrı yaşamı da bol günahlı bir hayattır. Onun dışında bir sahnede yılan görürüz bu da bizi Adem ile Havva’nın yasak elmayı yedikleri olaya götürür. O kısımda Replicantımız Zhora gece kulübünde çalışmaktadır ve Deckart ise ona zorla çalıştırılıp çalıştırılmadığını sorar. Kadın ise hayır cevabını verir. Günah işliyordur ama bunun bilincindedir. Bir başka sahnede ise beyaz güvercin görürüz bu beyaz güvercin ise Büyük Tufan sonrası Nuh’a gelen beyaz güvercini yani yeniden başlangıçı ve barışı simgeler. Aynı zamanda Kutsal Ruh olarak da anlamlandırılır ve Replicantımız Roy’un öldüğünde gökyüzüne doğru ruhun özgürleşmesini simgeler. Onun dışında Replicantımızın eline çivi sapladığı bir sahne mevcuttur. Bu da İsa’nın çarmıha gerilmesini yansıttığı açıktır.

Müzikleri ile varoluş kaygılarımızı daha da dürterek o atmosfere girmemizi güzelce tetiklemektedir. Bir ton dini veya mitolojik göndermeleriyle mistik bir tematik evren sunmaktadır. Büyük kovalamacalı bir aksiyondan ziyade insana dokunduğu bir çok noktası ile öne çıkmaktadır ve bu bize filmin ayrı bir boyutta olduğunu gösterir.

2 thoughts on “Blade Runner (1982) İle Cyberpunka Devam

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s