İtalyan sinemasının o duygu aktarım yönünün eğlenceli ve hoş olduğu filmlerden biridir. Bu filmde her türden duyguyu yaşarken nostaljik havasıyla da hoş bir seyir sunar. Filmde Paradiso sinemasının hikayesini izleriz aslında ama bunu Toto adındaki baş karakterimizle izleriz. Toto adındaki bu adama bir telefon gelir ve Alfredo adındaki birinin öldüğünü öğrenir. Bunun üzerine eski anılarına dalması şeklinde ilerler. İşte çocukluk gençlik ve ileri yaşlarını tek tek izleriz. Bu süreçte değişen toplumu, sinemayı ve seyirciyi de rahatlıkla gözlemleriz.

Babası İkinci Dünya Savaşında Rusya’ya gitmiştir ve geri dönmemiştir. Annesi ve kız kardeşiyle yaşayan Toto’nun bu süreçte en sevdiği şey sinemaya gitmektir. Oranın makinistiyle daha fazla vakit geçirebilmek için bolca çabalar. Makinist orada bu işe yapışıp kaldığını düşündüğünden ona işi öğretmek istemez. Ama büyük ısrar ve çabaları sonucunda ondan çokça şey öğrenmeye başlar. Film boyunca dramın ve komedinin keyifli hallerini çekmiştir film. Her türden duyguyu yerinde ve güzel işlemiştir. Sinemada çıkan yangından dolayı kör olan makinistle üzüntüyü, büyük bir aşka tutulmuş Toto’nun çabaları ile aşkın meşakkatini ve çeşitli güzel anlarıyla mutluluğu verir.

Yıllar geçtikçe sinemanın az rağbet görmeye başladığından da bahsetmesiyle hala günümüz için de düşünülen bu problemin bana kalırsa hiçbir zaman ortaya çıkmayacağına eminim. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin sinema gibi bir ortamda izlemenin keyfi her zaman güzeldir. Ha tabii saygısız insanlar da çok fazla, bu da sinemaya giderken dezavantaj gibi gözükse de hala oranın tadı bir ayrı.

One thought on “Il Nuevo Cinema Paradiso (1988) İnceleme

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s