Bu sitede uzun uzun sinema içeriklerinden sonra böyle bir oyun incelemesi de görmüş olmanız şaşırtmış olabilir. Bu şaşkınlığı bir kenara bırakalım ve bilimum strateji ve rol yapma oyunu severleri buraya alalım. Crusader Kings 3 bol kaos ortamıyla bolca dramasıyla bir nevi orta çağda bir yöneticinin simülasyondur diyebiliriz. Dediğimi gibi bir yandan entrika yürütme bir yandan savaşlara girme bir yandan da ailenle çevrenle ilgilenen biri olmanın verdiği stresle sizi bağlayan bir yapısı var. Bu kısımların derinliği çok güzel olmuş ve her seferinde değişik durumlara sokabilen bir yapısı var. Kendini tekrarlayan yapıdan çok uzakta ve bunu her seferinde değişen özelliklerinizle çok iyi yönetiyor. Mesela baktın olmuyor yeniden aynı adamla başlayım dedin diyelim karşında aynı adamın başka özellikleri ile yeni bir oyuna giriş yapıyorsun. Bunların üzerine hikaye çeşitliliği ve derinliği ile aşırı keyifli bir rol yapma oyununda bulunuyorsun. Etrafında dönen olaylar, kendi kurduğun pis dümenlerle o durumdaki bir liderin stresine sen de varıyorsun. Bolca stres diyorum ama cidden bir stres faktörü var ve bunu yönetmeniz lazım ki iyi bir lider olun iyi yerlere hükümdarlığınızı götürün. Bu stres faktörü basit bir algoritma değil yine çok fazla seçeneğinizin olduğu kendi karakterinizin temellerini atarken önemli seçimler yapmanızı sağlayan bir sistemdir. İsterseniz stresinizi kutsal topraklara yapacağınız bir gezi ile geçirin isterseniz alkolik biri olun isterseniz genelevlerden çıkmayın her biri ile ayrı bir kişiliğe varıyorsunuz.

Ben serinin diğer oyunlarını oynamamıştım onun için başlarken zorlanır mıyım gibisine ufak bir korkum vardı ama hiç merak etmeyin diğer oyunlarına kıyasla daha basitleştirilmiş bir yapısı varmış ve keyifli tutorial kısmı ile sisteme kolayca adapte ediyor.

Oyunda din ve kültürünüzü de şekillendirebiliyorsunuz ben pek din kısmına girmedim ama istediğiniz şekilde bir din ortaya koymanız da mümkün. İsterseniz orta çağda kadın ön planlı bir kültürünüz olsun isterseniz homoseksüelliği meşru kılın tamamen size kalmış.

Savaşlar da öyle basit bir şekilde asker yolladım öldüler öldürdülerden fazlası. Savaşta oğlunuzu, yakın bir arkadaşınızı da kaybedebilirsiniz. Savaşta size kurtarmak için çeşitli yiğitlikler yapan şövalyeleriniz de olabilir. Yine bu kısımlarıyla çeşitliliği bol.

Oyunun görüntüleri de ayrı bir efsane, her bir yıl geçtikçe karakterinizin yüzünden da hafif değişimler görmek ayrı bir seviye işçilik. Onun dışında evlendiğiniz kişiyle beraber çocuğun fiziksel görünümü size göre şekilleniyor. Resmen DNA sistemini güzelce kurmuşlar. Çizimleri tasarımları zaten ayrı güzel bir de bunların üzerine o mükemmel şarkı ve sesleri eklemişler ya diyecek başka şey yok. Uzun zaman sonra görsel ve işitsel zenginliği ile bu kadar dolu arka planı olan karaketerli bir oyun oynamak çok hoşuma gitti.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s