Bu filmi pek sevmiyorum ama Stanley Kubrick denilince akla gelen ilk filmler arasında. Stephen King’in aynı isimli romanından uyarlama olan korku türündeki cinnet geçirme ve evresini anlatan bir film. Kışın kapalı olan bir otelde bir takım bakımlar yapılacaktır ve bu süre içerisinde de yazarlık yapan Jack, ailesi ile birlikte oranın bu bakım işlerini üstlenerek oraya taşınır. Bu otelde olağan üstü varlıklar yer almaktadır. Bunların etkisine giren Jack’in delirmesini, oğlunun bu varlıklarla etkileşimini ve eşinin bu durumdaki çaresiz kalışını izleriz.

Stephen King eserlerinin neredeyse çoğunun Hollywood’a adapte edilmesinden aşırı alıştığımız bir senaryosu vardır elbet. Ama Kubrick’in ortaya koyduğu bu eseri böyle basite indirgememiz doğru olmaz. Her neyse bu filmin Stephen King tarafından hiç sevilmediğini hatta nefret edildiğini duymuştum. Kitabın belli kısımlarını değiştirerek sinemaya uyarlayan Kubrick’e bu konuda çok kızgınmış. Bu kızgınlığını pek anlamlandıramıyorum, bir kitabı aynı şekilde filme uyarlamak her iki eser için de kötü sonuçlanan bir yöntemdir. Stephen King bir de bunun üzerine kendi senaryosunu yazdığı bir The Shining dizisine kolları sıvıyor ama pek başarılı olamıyor. Kimsenin bu yapımdan haberinin olmadığına eminim. Bu film çıktığı zaman da en kötü filmlere aday falan gösterilmiş ama sonraki zamanlarda insanların beğenisini kazanmış. Onun için değeri o zamanlar pek bilinmediğini söylebiliriz.

Renkleri ve anlamlarını iyi kullanan yönetmendir Kubrick ve çeşitli steady camera kullanımı ile uzun çekimleri de güzeldir. Oyuncular zaten Jack Nicholson ve Shelly Duvall gibi usta oyuncular. Karakterlerin bu iyi oyunculuğunun üzerinde şöyle bir neden daha var o da Kubrick’in sahneleri milyon kere çektirmesi. Milyon kere çektikten sonra Jake karakteri nasıl delirmesin? Sette o kadar kötü davranıldıktan sonra nasıl kadın ezik gibi davranmasın? İşte bunlar filmi güzel yaptığı kadar oyuncuların psikolojisinde kötü izleri olan şeyler. Shelly Duvall mesela bu kadar şeyden sonra hastanelik falan olmuş. Mükemmel bir film ortaya çıktığı kesin ama bunları yapmak ne kadar hoş bilemiyorum. Filmde çocuk oyuncu kötü sayılır onun da çocuk olduğu için göz ardı etmiştim. Pek sevmesem de sinema için önemli bir film. Sevmeme nedenim belki de bende bıraktığı kötü etkidir tam bilmiyorum. Çekimlerde sahnelerdeki objelerin yerinin değişmesine kadar sizi görsel anlamda farketmeseniz bile değişik bir durumda bırakıyor. Normal bir sahnede bile gereksiz geriliyorsunuz. Sinema tarihine bu kattığı özelliği ile değerli hale geliyor.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s