Tenet hayal kırıklığım sonrası en iyi zamanda yolculuk filmlerini düşünüyordum ve aklıma bu Primer filmi geldi. Zaman yolculuğu konusunu tamamen bilimsel açıdan ele alan hatta bir yazılımcının senaryosundan, oyunculuğundan ve yönetmenliğinden çıkan bir filmdir. Bu film 7000$ gibi aşırı minimal bir parayla birkaç arkadaş toplanıp işin altına girmesiyle oluşmuştur. Biraz kült bir filmdir bunun nedeni aşırı gerçek bilimsel nedenlerle olayı anlattığı için herkesin anlamaması yüzündendir. Yazılımcının elinden çıkmış bir eser yani öyle hollywood tarzındaki gibi o gereksiz dramalardan aşırı uzakta. Hem bayağı acemi bir iş hem de mühendis kafasında insanlara giden bir film olması onu kült film statüsüne koyuyor. Ben de bu filmi mühendislik öğrenciliğimin ilk sınıfında izlemiştim. O zaman da anlaması cidden güç geliyordu. Çünkü teknik anlamda bolca diyalog dönüyor ve aşırı duygusuz oyunculuklar var. Filmin rengi olsun karakterlerin kıyafetleri olsun her şeyiyle dümdüz gözüken bir film. Bir de bunların üzerine ilk izleyişte doğru düzgün anlamamak insanı biraz üzebilir. İkinci izleyişinizde en azından bazı şeyleri fark edip kafanızda kuruyor oluyorsunuz ama yine asla tam anladım diyemiyorsunuz.

Olayı kısaca şöyle bahsedeyim 4 tane mühendis var, bir tane garajda enerji verimliliği üzerine çalışmalarını yaptıkları bir makine var. Bu makine maddelerin kütlelerini belli oranda azaltmayı amaçlıyor. Bir gün makinenin içinde mantar biriktiğini görürler. Bu mantarın bu kadar kısa sürede birikmesinin imkansız olduğunu düşünmeye başlarlar ve sonrasında yaptıkları bir takım araştırma ile cihazın bir nevi zaman cihazı görevi gördüğünü anlarlar. Bu zaman makinesi mantığı da aşırı yerindedir çünkü cihaz çalışmaya başladığı vakit ile son çalışma anına kadar olan zaman içinde bir döngü yapmaktadır. Öyle kalktım 1000 yıl öncesine gittim ya da ilerisine gittim şekilde değildir. Uçuk kaçık bilim kurgudan ziyade mantıklı ve bilimsel olan kısmı yani güzel yapan kısmı daha çok burasıdır. Sonrasında kendilerinin de sığabileceği büyüklükte bu makineden üretirler. Bu makine ile ufak ufak paralar kazmanın hedefindedirler ama Aaron’un tüm olasılıklara hükmetmek gibi arzusu ortaya çıkar. Bu arzu çoğu bilim adamında da ortaya çıkan tanrısal bir yeteneğe ulaşma arzusunun aynısıdır. Diğer karakterimiz Abe ise zamanda geri gidip ürettikleri makineyi kapatmak ister. Bu kapatma işlemi de anlattığım gibi makine çalıştığı zaman aralıklarında zamanda yolculuğu mümkün kıldığı için makineyi geçmişte bir yerde kapatırlarsa o an bitiyor. Kısaca olayı böyle özetleyebiliriz ama anlamamızı bekleyen içerisinde çok fazla olay ve detay da bulunuyor.

Zaman yolculuğu bakımından en mantıklı film olduğu kadar en takip etmesi zor bir filmdir. En basitinden çoğu filmdeki döngüyü görürüz ve filmin sonunda da olsa o döngü zincirini anlarız. Bu filmdeki zincir aşırı karışık onun için reddit’te bulduğum şu timeline’ı bırakıyorum gerekli incelemeyi yaparsınız.

Detaylı Açıklamalı Timeline

Filmin eksiklikleri hakkında oyunculuk ve sinema açısından düşük bütçeli oluşu ve arkadaş grubunun çektiğinden bahsettik. Bunun üzerine film bazı şeyleri daha belirgin anlatabilirdi gibime geliyor. Daha az teknik bilgi verse çoğu kişi biraz daha rahat anlayabilirdi ama bunun olması gerektiğini savunmuyorum. Ben de mühendislik öğrencisi olduğumdan bu tarz bilimsel terimleri dinlemek izlemek beni tatmin ettiği gibi ben de bazen birilerine en basit bilimsel şeyleri bile aşırı karışık anlattığımın farkındayım. Karışık ve detaylı anlatmadığımız sürece eksik bilgi vermiş veya yanlış bilgi vermişiz gibi geliyor. Ama film bunu daha genele ulaşabilecek şekilde yapmayı deneyebilirdi. Güzel kafa yorulmuş ve sizin de aynı kafayı yormanızı isteyen bir film. Mükemmel bir film asla değil zaten bu belli ama yaptığı gerçekçi bilim kurgu ile beni yakalamıştır.

Alternatif Primer Timeline

One thought on “Primer (2004) İnceleme

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s