Monty Python grubunun Life of Brian’dan en çok hoşuma giden filmidir. Yıllar sonra yeniden izlesem bile aynı tadı vermesini bırakın yapıldığı yıldan üzerine kaç yıl geçmesine rağmen hoş mizaha sahiptir.

Kral Arthur ve Şovalyeleri efsanesini konu edinen ve çeşitli hicivleri ile onların Kutsal Kâse’yi arayışlarını işliyor. O dönem hakkında çeşitli dini ve kültürel şakalara sahip bir filmdir.

Düşük bütçe ile çekilmesine rağmen birçok prodüksiyonu güzel hazırlanmıştır. Az paranın bulunması nedeni ile gerçek at sürememişlerdir ve sanki ata biner gibi hareket ederek daha mizahi hava katmışlardır. At nal sesi yerine de hindistan cevizi tokuşturmayı tercih ettiler. Sonrasında bu hindistan cevizlerini filmin içinde de gösterek güzel hoş bir detay daha kattılar.

Niş komedileri ile herkese hitap etmeyebilir veya eski filmler olduklarından yine mizahları komik gelmese bile bu konuda bir çok yenilik ve kalıpları değiştiren bir gruptur. Günümüzde her ne kadar komedi sözel anlamda boyut bulsa bile Monty Python’larda görsel anlamda da bir görünüşü vardır. Kısacası keyifli filmlerdir ve çok hoşuma giderler.

One thought on “Monty Python and the Holy Grail (1975) İnceleme

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s