David Fincher yönetmenliğinde bu yıl için sanırım en çok beklediğim bu filmi sonunda izleme fırsatım oldu. Citizen Kane gibi kült bir filmin yazım ve yapım aşamalarını anlattığı ve bunu yaparken 1930’lu yılların Hollywood ve Dünyanın politik ortamını da bolca aktardığı çok güzel bir biyografik film olmuş. Senaryosunu babası Jack Fincher ile beraber yazmışlardır. The Social Network filmindeki gibi biyografik anlatımda olduğundan geçmişe yönelik gidip gelmelerin aynı tarzda olduğu ama The Social Network kadar hayali bir ortammış hissini vermeyen, gerçekliliği üstün olan bir filmdi.

Citizen Kane sinema tarihinde o sessiz sinemadan sesli sinemaya geçiş döneminde belki de adını en çok duyuran film olmuştur. Filmde bu filmin yazım aşamasını ve etkilendiği noktaların bol bol gösterildiği ve yazar Mankiewicz’in yani kısaca Mank’in zihninde bir yolculuğa çıkarmaktadır. Mank’in öncelikle kendi sorunlarını göstermekle başladığı ve aralarda şirketlerin sorunlarıyla, ülkenin ekonomisiyle olsun çeşitli anlamlarda dönemin güç savaşlarını güzel ele almıştır. Bunların etkisi ve çevresinde Citizen Kane filminin doğuşunu izlemek baya hoştu.

Dram filmi gibi gözüksede pek dramatik anlamda bir duygusunun olmadığı bir filmdi. Duyguya odaklanmaktan çok gerçekçi bir anlatım izlemeyi tercih etmişlerdi. Siyah beyaz görüntüsü, dönemin dekor ve ortamı, filmdeki bazı geçişler ile 1930’ları çok fazla vurgulayan bir yapıdaydı. Ne kadar yazarın bol bol sorunlarına odaklansa bile filmin anlattığı detaylar ve çekimlerinden ötürü o duygu kısmı yoktu. Ama bu duygu kısmının olmasını bazıları için hoş gelmeyecek bile olsa benim aşırı hoşuma gitti. Olayları ve durumları romantize edilmiş halde izlemek beni çok üzerdi.

Döneme karşı veya Citizen Kane filmi hakkında bir şeyler bilmeniz izlerken size fayda sağlasa bile bir zorunluluk değildir. Citizen Kane filminden vermesi gereken detayları zaten sağlayan bir yapıdadır. Sadece olayların arka planına inen ve oradan bir şeyler aktarmayı hedefleyen bir filmdir.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s