Animasyon dünyasının geldiği nokta beni bu film ile baya etkiledi. Her ne kadar ruhani boyutu da ele alsa bile görsel anlamda hem gerçekçi hem de baya etkileyici bir tasarımı vardı. Şehiri gösterdiği her karesinde birçok detay görmek güzeldi. Animasyonların bu derece güzel işler çıkarmasını baya takdir ettim.

Hikayesi olarak isminden de anlaşılacağı üzere biraz ruhani tarafı olan bir film. Bir jazz öğretmeninin sonunda bir jazz efsanesi olam Dorothea Williams ile bir gösteri düzenlemek için banda kabul edilir. Bunun üzerine o sevincin getirdiği dikkatsizlikle yolda giderken bir çok ölümden döner. Ama en sonunda yaşadığı bir hadise ile komaya düşer. Komada olmanın sonucu ölüm çizgisinde ilerlerken hayatta en çok istediği şeyi gerçekleştirememenin sonucu geri kaçmaya çalışır. Kaçarken o ölüm köprüsünden düşerek bebek ruhların oluşturulduğu bir alana gelir. Bebek ruhlar her birine belli özellikler aktarıldıktan sonra dünyada yaşayıp ölmüş birinden mentorluk alarak dünyaya gitmek için bir kıvılcım yakalamaları sağlanır. Bizim jazz hocasını da bu mentorlardan biri sanıp gerekli yere götürürler. Rastgele başkasının ismini alıp kendisine bir çocuk emanet ederler. Artık milyonuncu çocuğun emanet edildiği bir ortamda kendisine 22 numaralı bir ruhu emanet ederler. Anlaşıldığı gibi 22 kaç bin tane mentorun denemesinden geçmiş olsa bile asla o dünyaya gitme kıvılcımına ulaşamamıştır. Hayatla ilgili her şeyi bildiğini ve hiçbir şeyin onu heyecanlandırmadığını söyler. Ruhları mentorlar “Hall of Everything” adındaki mekanda çeşitli dünyavi şeyleri denetip etkilenmesini sağlamaya çalışırlar. Bizim jazz hocası da orada bazı güzel şeylerin kokusu ve tadı olmadığından pek etkileyici gelmediğini farkeder. Bu arada jazz hocası dünyaya geri gidip en büyük hayalini gerçekleştirmek istemektedir ve onun için 22’inin kıvılcımı oluşmuş rozetini kendisi alırsa geri gidebileceğini düşünür. Kıvılcımı oluşmasa bile bir hata sonucu ikisi de dünyaya düşer. 22, jazz hocasının bedenine, jazz hocası da onun yanındaki kedinin bedenine düşer. İkisi hem vücut değiştirme yöntemi ararken hem de hayatın önemini kavradıkları çok ilginç bir maceraya başlarlar. Hem güldüren, hem ağlatan hem de düşündüren çok güzel detaylara sahip bir animasyondur.

İçerisinde pek çok kültürden ögenin ufak ufak gösterilmesi dışında jazz ile beraber siyahi insanların hayat ve tarzlarının da bolca gösterildiği ve bunun dünya kültürüne olan dokunuşunu çok güzel anlatmıştır. Ruhani boyuta iken gösterilen pek çok ünlü başarılı isimle yine ayrı bir detayı vardır. Her yaştan insanın mutlaka keyifle izleyeceğini düşündüğüm benim için mükemmel bir animasyon filmdi.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s